Audyt finansowy, znany również jako badani sprawozdania finansowego, to proces, w którym niezależny ekspert analizuje raport finansowy firmy. Celem tego procesu jest sprawdzenie czy raport ten został przygotowany prawidłowo i czy nie zawiera błędów. Innymi słowy, audyt finansowy ma na celu zapewnienie, że informacje zawarte w raporcie są rzetelne i wiarygodne. Podczas audytu, eksperci bardzo dokładnie sprawdzają wszystkie księgi rachunkowe, jak firma prowadzi swoje finanse oraz jakie ma zasady i procedury wewnętrzne. Robią to po to, aby zrozumieć, gdzie mogą być jakiekolwiek błędy lub ryzyka.
Obowiązek przeprowadzania audytu finansowego
Nie wszystkie firmy mają obowiązek przeprowadzania audytu finansowego. Zgodnie z ustawą o rachunkowości, obowiązkowe badanie audytu finansowego muszą wykonać: banki, firmy inwestycyjne, fundusze inwestycyjne, instytucje płatnicze (np. internetowe), spółki akcyjne, podmioty prawne i inne instytucje finansowe które w roku poprzedzającym przekroczyły progi ustawowe (art. 64 ust.1 pkt 4 UoR). Obowiązek powstaje w momencie spełnienia co najmniej dwóch z trzech wymienionych warunków.
Brak obowiązku nie oznacza, że firma z własnej inicjatywy nie może zdecydować się na weryfikację poprawności prezentowanych danych w Sprawozdaniu Finansowym przez niezależnego biegłego rewidenta.
Proces badania audytu finansowego
Proces badania audytu finansowego, rozpoczyna się od planowania audytu, czyli: określenie celów audytu, zakresu pracy, ocenę ryzyka oraz wybór metod i technik badawczych. Następnie ekspert przystępuje do szczegółowych testów i procedur audytowych np.:
- Weryfikacja dokładności wprowadzonych danych i transakcji.
- Przeglądanie dokumentów finansowych, umów i innych istotnych dokumentów.
- Rozmowy z pracownikami firmy w celu uzyskania dodatkowych informacji na temat procesów i procedur.
- Sprawdzenie zgodności sald kont z dokumentacją źródłową.
- Porównanie wyników finansowych z poprzednimi okresami.
- Znalezienie możliwych problemów, które mogą wpłynąć na wiarygodność raportów finansowych.
- Sprawdzenie czy procedury kontrolne działają dobrze i zmniejszają ryzyko pojawienia się błędów.
- Sprawdzanie prawidłowości wyceny aktywów i pasywów na dzień bilansowy oraz ustalenie wyniku finansowy za rok obrotowy.
Po zakończonym audycie ekspert tworzy raport, w którym zwraca uwagę na to, czy firma przestrzegała zasad rachunkowości, jak działały jej wewnętrzne kontrole oraz wystawia opinie z badania. Można wystawić 3 rodzaje opinii:
- Opinia bez zastrzeżeń – to pozytywna opinia, którą ekspert wystawia, gdy raport finansowy jest wiarygodny i nie ma istotnych błędów;
- Opinia z zastrzeżeniem – to opinia, którą ekspert wystawia, gdy z różnych powodów nie może zweryfikować części danych raportu finansowego. Może to być na przykład brakująca dokumentacja;
- Opinia negatywna – to opinia, która jest wystawiana, gdy ekspert stwierdza istotne błędy w raporcie finansowym, które wpływają na jego wiarygodność.
Jeśli podczas audytu zostaną znalezione jakiekolwiek nieprawidłowości w raportach finansowych, firma może ponieść konsekwencje np. mogą to być kary finansowe. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, ekspert musi zgłosić to do odpowiednich organów nadzorczych.
Podsumowanie
Audyt finansowy to ważna działalność, która pomaga firmie zadbać o wiarygodnością swoich raportów finansowych. Dla klientów, inwestorów i innych osób zainteresowanych firmą, audyt jest ważnym sygnałem, że firma działa zgodnie z przepisami i normami. Audyt dostarcza wiarygodności prezentowanych danych dla potencjalnych klientów, inwestorów.
Zobacz inne nasze artykuły: KLIKNIJ TUTAJ