Od 26. kwietnia obowiązują nowe przepisy związane z wprowadzeniem zmian do Kodeksu Pracy. W związku z tym zmieniły się również przepisy dotyczące zasiłku macierzyńskiego. Co się zmieniło i ile wynosi zasiłek? Zasiłek macierzyński w kilku słowach.
Zasiłek macierzyński – co i jak?
Jednym z najważniejszych świadczeń społecznych, które mają na celu wsparcie rodziców i ochronę rodzin, jest zasiłek macierzyński. W roku 2023, ten istotny program zabezpieczenia nabiera wyjątkowego charakteru. Jest to kluczowy element systemu opieki nad dziećmi i promocji równowagi między życiem zawodowym a rodziną, spójny z polityką work life balance.
Pierwszą zmianą, która weszła w życie w kwietniu tego roku, jest zasiłek macierzyński wynoszący aż 41. tygodni. Dotyczy to przypadku urodzenia 1 dziecka przy 1 porodzie. Należy jednak zauważyć, że część wynosząc 9 tygodni jest przeznaczona tylko dla jednego rodzica. W praktyce oznacza to, że jeden z rodziców może wykorzystać 9 tygodni, a drugi 32 tygodnie. Jeśli jeden z rodziców nie wybierze urlopu, który przysługuje jemu z tytułu wykładni prawa, ulega ona przepadkowi. Warto wspomnieć, że zmiany objęły już osoby, które przebywały na urlopie macierzyńskim. Tym samym matka dziecka może skorzystać z 32 tygodni urlopu (zgodnie ze złożonym już wnioskiem), a ojcu przysługuj dodatkowe 9 tygodni.
Zasiłek macierzyński – ile wynosi?
W przypadku, gdy zostanie złożony stosowny wniosek na zasiłek macierzyński w ramach urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (długi wniosek) – maksymalnie do 21 dni po narodzinach dziecka (lub jego przyjściu na wychowanie) – kwota zasiłku będzie wynosiła 81,5% podstawy wymiaru składki. Oczywiście, należy mieć na uwadze fakt, że 9 tygodni urlopu rodzicielskiego przeznaczone jest dla drugiego rodzica. Za tę część zasiłek wynosi 70% podstawy składki – jest to stała wartość, która się nie zmienia.
Ważne! Jeśli nie wykorzystasz ani jednego dnia zasiłku macierzyńskiego w ramach urlopu rodzicielskiego w wysokości 81,5 % w pierwszym roku życia dziecka to będzie przysługiwało Tobie prawo do jednorazowego wyrównania zasiłku do 100% podstawy wymiaru zasiłku. Pamiętaj, że wyrównanie będzie możliwe jedynie na podstawie Twojego wniosku. W takim przypadku zasiłek macierzyński za okres przedmiotowego urlopu wyniesie 70% podstawy wymiaru składki.
Za okres urlopu rodzicielskiego przysługuje nam zasiłek macierzyński, który możemy wykorzystać jednorazowo lub w 5 częściach. Należy pamiętać, że ostatnia część urlopu może być wykorzystana maksymalnie do końca roku, w którym dziecko kończy 6 lat.
Urlop ojcowski a zasiłek macierzyński
Nowe przepisy jasno regulują i tę kwestię. Skraca się okres, w którym można skorzystać z urlopu macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. Ojciec dziecka (ubezpieczony rodzic) ma prawo do 2 tygodni zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. Należy wykorzystać go do dnia, w którym dziecko skończy 12 miesięcy.
Podsumowanie
Kwiecień 2023 to czas, gdy weszły w życie nowe przepisy związane z zasiłkiem macierzyńskim, który jest efektem prorodzinnej polityki państwa. Nowy wymiar oraz wytyczne, co do skorzystania z w/w zasiłku to główne zmiany wynikające z aktualizacji przepisów.
Zobacz inne artykuły: KLIKNIJ TUTAJ