Ubezpieczenia w przedsiębiorstwie to niezwykle istotny element każdej działalności gospodarczej. Najbardziej popularną formę ochrony ubezpieczeniowej wśród przedsiębiorców stanowi z pewnością podstawowe OC firmy. Jest to odpowiedzialność cywilna właściciela przedsiębiorstwa za szkody rzeczowe lub osobowe wyrządzone osobom trzecim w wyniku prowadzenia działalności.
Będąc przedsiębiorcą możesz skorzystać z całego wachlarza ubezpieczeń, które oferują towarzystwa. Ważne jest również ubezpieczenie lokalu, zagrożenie utraty majątku, kradzieży czy wandalizmu może dotknąć praktycznie każdego przedsiębiorcę.
Ubezpieczenia w przedsiębiorstwie – Co obejmuje OC firmy?
Ubezpieczenie OC firmy może obejmować odpowiedzialność cywilną, utracone korzyści i straty (objęte ochroną ubezpieczeniową, zgodnie z umową). Obejmuje także koszty wynagrodzenia rzeczoznawców i obrony sądowej. Szkody będące następstwem wypadku lub działaniem podwykonawców. Co ważne, w zakresie ochrony można znaleźć również szkody wyrządzone nieumyślnie, wskutek rażącego niedbalstwa.
OC działalności gospodarczej w określonych przypadkach jest obowiązkowe tj., np.
- pośrednik w obrocie nieruchomości,
- rzecznik majątkowy,
- notariusz,
- adwokat i radca prawny,
- doradca podatkowy, księgowy i rewident,
Branże niezobligowane mogą się na nie zdecydować. Warto zauważyć, że OC może być kołem ratunkowym w wielu nieoczekiwanych wypadkach, które narażą firmę na straty. Jest to bardzo cenne ubezpieczenie ze względu na to, że wskutek prowadzenia niektórych działalności może pojawić się sytuacja, w której poszkodowany klient wystąpi z roszczeniem. Takie roszczenia są obecnie często bardzo wysokie, a sądy zasądzają wysokie odszkodowania. Może to nie tylko doprowadzić firmę do braku płynności finansowej, ale również do bankructwa. Z tego powodu warto zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia OC.
Ubezpieczenie OC przedsiębiorcy zazwyczaj można także rozszerzyć o kolejne klauzule, które spersonalizują produkt tak, aby jak najlepiej wpisywał się w potrzeby Ubezpieczającego. Mogą to być:
- OC pracodawcy – chroni odpowiedzialność cywilną pracodawcy w przypadku doznania szkód rzeczowych lub osobowych przez jego pracowników,
- OC za produkt – zapewnia ochronę w przypadku wyrządzenia szkód osobom trzecim przez produkt lub usługę Ubezpieczającego,
- OC najemcy nieruchomości – ochrona w przypadku szkód powstałych na skutek prowadzenia działalności w wynajmowanych lokalach,
- OC dla konkretnych działalności np. aptek, gabinetów kosmetycznych, gabinetów weterynaryjnych. Chroni odpowiedzialność cywilną właściciela w przypadku szkód powstałych na skutek prowadzenia tychże działalności.
Czy ubezpieczenie można rozliczyć w kosztach?
Przez wzgląd na fakt, że tego typu wydatek nie został wskazany w art. 23 ustawy o PIT, koszt ten posiada związek z wykonywaną działalnością i zabezpiecza jej interesy art.15 ust. 1 ustawy o CIT, spełnia on warunki do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu zarówno w firmach prowadzących jednoosobowe działalności, jak i w spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Aby ująć ubezpieczenie OC działalności w kosztach podatkowych, musi mieć to związek z prowadzeniem firmy. Pomimo że polisa ubezpieczeniowa nie przyczynia się bezpośrednio do powstania przychodu, to jest to działanie mające zabezpieczyć jego źródło. Takie stanowisko zajmują organy skarbowe na przestrzeni lat w wydawanych interpretacjach podatkowych.
Powyższe stanowisko potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej z 15 stycznia 2016 roku o sygnaturze akt IPTPB1/4511-698/15-4/SK, zgodnie z którą:
„Analizując racjonalność i celowość poniesionych wydatków na zakup dobrowolnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (…) za szkody powstałe przy wykonywaniu czynności zawodowych, należy zgodzić się z Wnioskodawczynią, że celem poniesienia powyższych wydatków było przede wszystkim zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów z działalności przed skutkami ewentualnych roszczeń pacjentów. (…) wydatki poniesione na zakup dobrowolnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (…) za szkody powstałe przy wykonywaniu czynności zawodowych, służące zachowaniu i zabezpieczeniu źródła przychodów z działalności przed skutkami ewentualnych roszczeń (…), mogą stanowić koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.
Ubezpieczenia w przedsiębiorstwie – Podsumowanie
Jeśli firma chce zabezpieczyć się na różne okoliczności, ryzyka prowadzenia biznesu warto zastanowić się nad ubezpieczeniem OC w działalności. OC dla Firmy będzie stanowiło koszt uzyskania przychodu, który pomniejszy podstawę do opodatkowania. Koszt ten zostanie ujęty w całości, bądź będzie rozliczany memoriałowo w zależności od przyjętych zasad opodatkowania czy przyjętej polityki rachunkowości.
Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami -> KLIKNIJ TUTAJ!