Skip to content Skip to footer

Szkolenia BHP – rodzaje szkoleń oraz kto i kiedy powinien je wykonywać

Jak głosi ustawodawca, za bezpieczeństwo i higienę pracy odpowiada w głównej mierze pracodawca. Nie oznacza to jednak, że pracownicy mogą nie znać przepisów i wytycznych prawidłowego postępowania w tym zakresie. Dlatego na pracodawcach spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikom instrukcji, jak i prowadzić szkolenia z zakresu BHP.

Szkolenie wstępne

Zgodnie z art. 2373 § 2 Kodeksu pracy, szkolenie wstępne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkowym procesem, który należy wykonać przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Istnieje tylko jeden wyjątek od tej zasady, mianowicie gdy pracownik, który został zatrudniony u tego samego pracodawcy na tym samym stanowisku bezpośrednio lub z przerwą do 30 dni przed nawiązaniem kolejnej umowy o pracę.

Szkolenie wstępne powinno odbyć się pierwszego dnia, kiedy pracownik jest do dyspozycji pracodawcy. Dzieli się ono na dwa etapy – instruktaż ogólny i instruktaż stanowiskowy.

Instruktaż ogólny przeprowadzany jest przez pracodawcę lub wyznaczonego pracownika, który kwalifikuje się do prowadzenia szkolenia, albo zostaje zlecany firmie zewnętrznej. Instruktaż powinien trwać minimum 3 godziny lekcyjne (czyli 2 godziny i 15 minut). Dotyczy on nowo zatrudnianych pracowników, studentów odbywających praktykę i uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu.

W trakcie trwania instruktażu ogólnego, pracownik powinien zdobyć wiedzę podstawowych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy zawartych:

  • w Kodeksie pracy i układach zbiorowych pracy
  • w regulaminach pracy
  • w przepisach oraz zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujących w zakładzie pracy
  • w zasadach udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.

Instruktaż stanowiskowy przeprowadzany jest przez bezpośredniego kierownika nowozatrudnionej osoby. Powinno trwać minimum 8 godzin lekcyjnych (tj. około 6 godzin) i omówić następujące zagadnienia:

  • czynniki środowiska pracy (wszystkimi występującymi na danym stanowisku, mogącymi prowadzić do wypadków w pracy lub chorób zawodowych: niebezpiecznymi, szkodliwymi, uciążliwymi i psychospołecznymi) występującymi na stanowiskach pracy
  • ryzyko zawodowe wynikające z wykonywanej pracy
  • sposoby ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki
  • metody bezpiecznego wykonywania pracy.

Instruktaż stanowiskowy dotyczy pracowników zatrudnionych bądź przenoszonych na stanowisko, na którym jest narażony na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, a także uczniów czy studentów, odbywających praktyki na takim stanowisku. Pracownik, który obowiązki na kilku stanowiskach pracy, ma odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z nich.

Po ukończeniu szkolenia wstępnego BHP, pracownik swoim podpisem potwierdza, że został zapoznany z przepisami BHP. Następnie otrzymuje kartę szkolenia wstępnego, która powinna być przechowywana w aktach osobowych pracownika.

Szkolenie wstępne ważne jest 6 miesięcy dla osób na stanowiskach kierowniczych i 12 miesięcy dla pozostałych pracowników.

Szkolenia okresowe

 Szkolenie okresowe BHP ma za zadanie aktualizować i odświeżać wiedzę o przepisach bezpieczeństwa oraz zapoznać z nowościami w tej dziedzinie.  Mogą one być organizowane przez pracodawców lub na ich zlecenie przeprowadzone przez osoby mające odpowiednią wiedzę i doświadczenie z zakresu BHP.

Pierwsze szkolenie okresowe powinno zostać odbyte przez pracodawców i osób posiadających funkcję kierowniczą w ciągu 6 miesięcy od szkolenia wstępnego. Pozostali pracownicy powinni takie szkolenie przejść w ciągu 12 miesięcy od swojego szkolenia wstępnego. Zaś następne szkolenia okresowe należy przeprowadzić:

  • co najmniej raz w roku – dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach, na których wykonywane są prace szczególnie niebezpieczne
  • raz na 3 lata – dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych
  • raz na 5 lat – dla pracodawców oraz innych osób kierujących pracownikami, w szczególności kierowników, mistrzów i brygadzistów; pracowników na stanowiskach inżynieryjno-technicznych, w tym projektantów, konstruktorów maszyn i innych urządzeń technicznych, technologów i organizatorów produkcji; pracowników służby BHP i innych osób wykonujących zadania tej służby; pracowników, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne oraz pracowników, których praca wiąże się z odpowiedzialnością w zakresie BHP
  • raz na 6 lat – dla pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych.

Ze szkolenia okresowego można zwolnić osoby, które przedstawią aktualne zaświadczenie o odbyciu wymaganego szkolenia okresowego w okresie ważności ostatniego szkolenia u innego pracodawcy lub osoby, które odbyły szkolenie okresowe na innym stanowisku, ale program szkolenia odpowiadał zakresowi tematycznemu szkolenia na nowe stanowisko pracy.

Zobacz inne nasze artykuły: KLIKNIJ TUTAJ

Leave a comment