Skip to content Skip to footer

Staż z urzędu pracy

Jest to sposobność do zdobycia doświadczenia przez osoby bezrobotne na rynku pracy oraz umiejętności praktycznych niezbędnych do podjęcia pracy. Osoba podejmująca staż, pozostaje jednakże nadal osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy, gdyż nie zostaje nawiązany stosunek pracy między nią a pracodawcą.

Staż z Urzędu Pracy  uregulowany jest w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004 r. Ma on umożliwić bezrobotnym wykonywanie pracy i nabywania praktycznych umiejętności zawodowych bez formalnego nawiązywania stosunku pracy między nimi a pracodawcą.

Staż odbywa się na podstawie umowy zawartej między Starostą ( w przypadku np. Warszawy Prezydentem ) a pracodawcą wg programu dołączonego do wniosku. Określa on również nazwę zawodu, zakres zadań, rodzaj uzyskiwanych kwalifikacji i sposób ich potwierdzenia. Musi być również wskazany w nim opiekun stażysty.

Proponowany staż nie może być krótszy niż 3 miesiące i dłuższy niż 6 miesięcy. Staż z Urzędu Pracy jest płatny, ale to urząd pokrywa wynagrodzenie stażystów, które wynosi 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych (art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Za każde przepracowane 30 dni stażyście przysługują 2 dni wolnego

Staże dla osób, które nie ukończyły 30 roku życia i są bezrobotne, mogą trwać nawet 12 miesięcy.

Pracodawcy, decydujący się na zatrudnianie osób bezrobotnych, zarejestrowanych w Urzędzie Pracy, mogą odnieść z tego tytułu duże korzyści. Refundacje przyznaje starosta, a faktycznie powiatowy urząd pracy ze środków Funduszu Pracy. Dodatkowo Urzędy pracy otrzymują pieniądze na refundacje z budżetu państwa oraz Unii Europejskiej.

Staż z Urzędu Pracy – wymogi

Jeżeli chcemy zorganizować w swoim przedsiębiorstwie staż i pozyskać stażystów z Powiatowego Urzędu Pracy, powinniśmy spełniać pewne wymogi prawne. O stażystę z PUP mogą się ubiegać między innymi:

         – spółki kapitałowe, spółki osobowe,

         – osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,

         – instytucje pozarządowe;

         – rolnicza spółdzielnia produkcyjna;

         – pełnoletnia osoba fizyczna, zamieszkująca i prowadząca osobiście i  na własny rachunek na terytorium RP działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej,

           pszczelarskiej i rybnej, w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych o  powierzchni przekraczającej 2 hektary.

STAŻ – POWINNOŚCI ORGANIZATORA

Aby zostać organizatorem stażu, należy złożyć wniosek do Urzędu Pracy.

Powinien on zawierać następujące informacje:

– Program stażu,

– Kopia dokumentu potwierdzająca oznaczenie formy prawnej prowadzonej  

  działalności,

– Oświadczenie o niezaleganiu z płatnościami do Urzędu Skarbowego i ZUS,

– Kserokopia dokumentu potwierdzającego prowadzenia działalności w miejscu odbywania stażu ( jest to konieczne, kiedy staż odbywa się w innym miejscu niż siedziba firmy, a adres ten nie widnieje w żadnych dokumentach rejestrowych ), nie  dotyczy to administracji,

– Potwierdzona kserokopia pełnomocnictwa do reprezentowania Organizatora. Nie jest ono wymagane, jeśli osoba wypełniająca wniosek widnieje w dokumentach rejestrowych,

– W przypadku instytucji publicznych, należy dołączyć potwierdzającą kserokopię dokumentu powołującego daną osobę do występowania w imieniu Organizatora.

Na rozpatrzenie wniosku Urząd Pracy ma 30 dni. Po jego pozytywnym rozpatrzeniu konieczne będzie podpisanie umowy między Pracodawcą a Urzędem, gdzie zostaną określone szczegółowe warunki organizacji stażu np. program stażu, datę rozpoczęcia oraz zakończenia go.

Pracodawca ma obowiązek pokrycia kosztów badania lekarskiego w zakresie medycyny pracy, stażysta musi poddać się im przed rozpoczęciem stażu. Poza tym stażysta musi przebywać pod stałym nadzorem opiekuna, może nim być sam zatrudniający go przedsiębiorca.

Przedsiębiorca zatrudniający stażystę z urzędu musi na koniec stażu wystawić opinię potwierdzającą zdobyte kwalifikacje i umiejętności zawodowe, ponieważ bez tego dokumentu urząd pracy nie będzie mógł wystawić stażyście zaświadczenie o odbytym stażu.

Po ukończonym stażu pracodawca ma obowiązek zatrudnić stażystę na okres co najmniej 90 dni.

Zobacz inne nasze artykuły: KLIKNIJ TUTAJ

Leave a comment