Darowizna jest to forma umowy o której Kodeks Cywilny w art. 888 mówi „w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swego majątku”. Jednym słowem jest to przekazanie pieniędzy bądź rzeczy przez ich właściciela drugiej osobie. Dodatkowo przedmiotem darowizny mogą być zarówno określone prawa jak i umorzenie zobowiązania. Do określonych praw możemy zaliczyć np. prawa autorskie, wieczystego użytkowania bądź własnościowe prawa do lokalu spółdzielczego. Podatek od darowizny – oto kilka faktów.
Czy zawsze musimy sporządzić umowę darowizny? Podatek od darowizn w praktyce
Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego, jeśli jednak umowa taka została zawarta bez zachowania tej formy, jest również ważna jeśli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Mówimy tu głównie o pieniądzach. Jeśli zaś przedmiotami darowizny są:
- Prawo użytkowania wieczystego nieruchomości;
- Własność innych nieruchomości;
- Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu;
- Lokal stanowiący odrębną nieruchomość
Czyli przedmioty, których zmiana właściciela musi zostać wykazana w prowadzonej dla tej nieruchomości księdze wieczystej jest wymagany akt notarialny. Wszelkimi formalnościami zajmuje się wtedy Notariusz, czyli dokonuje zgłoszenia do Urzędu Skarbowego.
Kto może być stroną umowy?
Stronami umowy jest darczyńca, którym może być zarówno osoba fizyczna jak i prawna np. spółka prawa handlowego, posiadający zdolność do czynności prawnych, zaś obdarowanym może być każdy podmiot prawa, posiadający zdolność prawną. Może się również zdarzyć, iż w ramach jednej umowy darowizny, zarówno po jednej stronie jak i po drugiej występuje kilka podmiotów np. gdy darowizna jest przekazywana z majątku wspólnego małżonków.
Jak kształtuje się podatek od darowizn?
Podatek od darowizny waha się w granicach od 3% do 20%. Jego wysokość zależy od wartości darowizny oraz od przynależności darczyńcy i obdarowanego do poszczególnych grup podatkowych. Wg ustawy z 28 lipca 1983r. o spadkach i darowiznach można wyszczególnić 3 grupy podatkowe:
- I grupa podatkowa, należą do niej: małżonkowie, zstępni tj. dzieci, wnuki, wstępni tj. rodzice, dziadkowie, zięć bądź synowa, pasierb bądź pasierbica, rodzeństwo, ojczym, macocha, rodzeństwo.
- II grupa podatkowa, należą do niej: zstępni rodzeństwa tj. bratanice, siostrzenice i ich dzieci i wnukowie, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków tj. siostra męża, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.
- III grupa podatkowa należą do niej: inni nabywcy.
PODATEK OD DAROWIZNY – Kiedy unikniemy zapłacenia?
Podatek od darowizn – nie zapłacimy go gdy: wartość darowizny nie przekracza kwoty wolnej od podatku i gdy darowizna ma miejsce w tzw. zerowej grupie podatkowej.
Co to jest kwota wolna od podatku?
Jej wysokość zależy od stopnia spokrewnienia i powinowactwa. Jeśli wartość darowizny mieści się w jej granicach to nie zapłacimy nic. Przy jej zastosowaniu znaczenie ma również łączna kwota darowizn otrzymanych w ciągu 5 lat od tej samej osoby.
A więc wygląda to następująco na 3 grupach podatkowych:
- I grupa kwota wolna od podatku 36 120zł,
- II grupa kwota wolna od podatku 27 090zł,
- III grupa kwota wolna od podatku 5 733zł.
Kto znajduje się w zerowej grupie podatkowej?
W grupie tej znajdują się osoby z I grupy podatkowej oprócz teścia, teściowej, oraz zięcia i synowej.
Czy trzeba zgłosić darowiznę do Urzędu Skarbowego?
Jest to konieczne tylko w niektórych przypadkach. A mianowicie:
- gdy otrzymujemy darowiznę od osoby będącej w III grupie podatkowej;
- gdy otrzymujemy darowiznę od bliskiej osoby, ale przekracza ona kwotę wolną od podatku;
Zgłoszenie darowizny powinniśmy dokonać w ciągu miesiąca od otrzymania darowizny, na formularzu PIT- Z2, a ewentualny podatek uiścić w ciągu 14 dni.
W przypadku otrzymania darowizny i przekroczenia limitu ustawowo przyjętej kwoty, osoby należące do I grupy podatkowej muszą zgłosić to do US w terminie 6 miesięcy, aby skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.
Zobacz inne nasze artykuły: KLIKNIJ TUTAJ