Samodzielnie prowadzenie księgowości wymaga obszernej wiedzy z zakresu prawa podatkowego, cywilnego, rachunkowego oraz innych dziedzin. Księgowość nie polega jedynie na prostym wprowadzaniu dokumentów do systemu według ustalonego ściśle schematu. Księgowość wymaga znacznej wiedzy, podejścia analitycznego, analitycznego myślenia. Prowadzenie księgowości jest w zasadzie czasochłonne, dlatego Przedsiębiorcy oddelegowują te usługi wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym.
Przede wszystkim, aby ograniczyć ryzyko potencjalnych błędów oraz zapewnić sobie więcej czasu i komfort w prowadzeniu biznesu, warto skorzystać z usług profesjonalistów zajmujących się prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Choć wiąże się to z określonymi kosztami, warto je ponieść, aby zminimalizować ryzyko potencjalnych błędów związanych z rozliczeniami publicznoprawnymi.
Często spotykanym problemem związanym z nieprawidłowo prowadzoną księgowości jest pojawienie się zaległości podatkowych. Niezapłacony podatek w terminie czy nie zapłacona zaliczka na podatek też rozumiana jako zaległość podatkowa. Problemy z zaległościami mogą dotknąć zarówno wtedy, gdy nie wpłacisz podatku, do którego jesteś zobowiązany jako podatnik, jednakże i w sytuacji, kiedy nie uregulujesz go, występując w roli osoby odpowiedzialnej za zapłatę w imieniu innej osoby wskazanego podatku, czyli jako płatnik lub inkasent.
W zasadzie za zaległości podatkowe naliczane są odsetki za zwłokę. Powinno się opłacić bez wezwania organu podatkowego. Stawka za odsetki za zwłokę równa się 200% podstawowej stopy opodatkowania kredytu lombardowego, ustalone zgodnie z przepisami Narodowego Banku Polskiego, i 2%, stawka nie może być niższa niż 8%.
W niektórych przypadkach określone przepisami funkcjonuje obniżona stawka odsetek za zwlokę równa połowie stawki za zwłokę oraz stawka podwyższona w wysokości 150% stawki odsetek za zwłokę.
Pod czas kontroli sensu stricto, można spotkać się z dwoma rodzajami kontroli, pierwsza z nich jest kontrola podatkowa. Celem kontroli podatkowej jest sprawdzenie, czy badana jednostka wywiązuje się z obowiązków wynikające z przepisów prawa podatkowego. Również nie jest celem kontroli podatkowej wyszukiwania na siłę nieprawidłowości w rozliczeniach księgowych przedsiębiorstwach, aczkolwiek powyżej opisane upoważnienia budzą niepokój przedsiębiorców.
Druga to kontrola celno-skarbowa. Wspomniana kontrola ma charakter stosunkowo najbardziej ekspansywny. Kontrola celno-skarbowa ma podobne uprawnienia z kontrolą podatkową, chociaż ma prawo dokonywania przeszukiwania lokali pracowniczych, lokali mieszkalnych lub innych pomieszczeń lub miejsc, których dotyczy kontrola.
Poza koniecznością zapłaty zaległego podatku lub innymi sankcjami administracyjnymi, niezgodności w prowadzeniu księgowości mogą doprowadzić do odpowiedzialności karnej lub karno-skarbowej.
Wykroczenie skarbowe i przestępstwa mogą być popełnione umyślnie, choć w określonych przypadkach, wskazanych w kodeksie karnym skarbowym także nieumyślnie. Dlatego księgowy powinien świadczyć usługi zgonie ze swoją najlepszą wiedzą i należytą starannością, żeby uniknąć działań niezgodnych z prawem, oraz uniknąć problemów prawnych.
Z Ordynacji Podatkowej dowiemy się co grozi i czym jest niewłaściwe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Według OP za przestępstwo skarbowe należy rozumieć: niewłaściwe przechowywanie, nieprowadzenie księgi, brak zgłoszenia właściwemu organu jej prowadzanie przez uprawniony podmiot, podlega karze grzywny w stawkach dziennych jako przestępstwo skarbowe.
W mniej poważnych przypadkach nazywane jako wykroczenie skarbowe. Kara za wykroczenie skarbowe grozi także za wadliwe prowadzenie księgi, przy czym księga nierzetelna jest prowadzona niezgodnie ze stanem rzeczywistym, a księga wadliwa niezgodnie z przepisami.
W skrajnym przypadku za takie przestępstwa może grozić kara nawet 25 lat pozbawienia wolności.
Koszt ludzki za błędy w prowadzeniu księgowości, lub celowe podejmowanie działań niezgodnych z prawem jest bardzo wysoki. Zaległości podatkowe sprawiają sporo problemów. Jednakże możesz się także spotkać z sankcjami administracyjnymi za nieprawidłowe prowadzenie rozliczeń publicznoprawnych. Wiedza, profesjonalne podejście i uczciwość – to wszystko czego możesz oczekiwać od księgowego i doradcy podatkowego. W wielu sytuacjach pomoże uniknąć to poważnych problemów w dziedzinie księgowości.
Zobacz inne nasze artykuły: KLIKNIJ TUTAJ