Skip to content Skip to footer

Co to jest PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe, zwane również PPK, to system dobrowolnego oszczędzania na cele emerytalne, który organizowany jest przez pracodawców zatrudniających minimum jedną osobę objętą obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.

W ramach tego systemu, pracodawca i pracownicy wspólnie wybierają instytucję finansową, która otwiera dla każdego pracownika indywidualny rachunek PPK. Na ten rachunek będą regularnie wpływały comiesięczne składki – zarówno od pracownika, jak i od pracodawcy. Dodatkowo, państwo wnosi jednorazową wpłatę powitalną oraz roczne dopłaty.

Składki zgromadzone na rachunku PPK stanowią prywatny kapitał, który przysługuje w całości pracownikowi i może być dziedziczony po nim.

Jakie wymagania muszą być spełnione?

Aby rozpocząć oszczędzanie, nie musisz samodzielnie dokonywać żadnych czynności. Jeśli jesteś zatrudniony i masz od 18 do 54 lat, automatycznie zostaniesz zapisany do programu oszczędzania PPK, o ile nie zrezygnujesz z wpłacania środków na swoje konto. Osoby w wieku 55-70 lat również mają możliwość uczestnictwa w programie, jednak muszą złożyć odpowiedni wniosek do swojego pracodawcy.

Jak działa program PPK ?

W ramach programu będziesz oszczędzać 2% swojego wynagrodzenia na rachunek PPK. Jednak jeśli masz niskie dochody, wpłata podstawowa może być niższa, ale nie mniej niż 0,5% wynagrodzenia. Dodatkowo, Twój pracodawca będzie wpłacać na Twój rachunek PPK co najmniej 1,5% Twojego wynagrodzenia, tak jak przewiduje ustawa.

Możesz także dobrowolnie wpłacać dodatkowe środki na rachunek PPK, które razem z wpłatami podstawowymi mogą stanowić łącznie do 8% Twojego wynagrodzenia.

Dodatkowo, otrzymasz wpłatę powitalną w wysokości 250 PLN oraz roczną dopłatę w wysokości 240 PLN, po spełnieniu odpowiednich warunków. Te dodatkowe środki będą finansowane przez Fundusz Pracy i będą rejestrowane na Twoim rachunku PPK za pośrednictwem Polskiego Funduszu Rozwoju.

Oszczędzane środki na rachunku PPK będą inwestowane w fundusze, które zmniejszają ryzyko inwestycyjne w zależności od Twojego wieku. To tzw. fundusze zdefiniowanej daty.

Zobacz inne nasze artykuły: KLIKNIJ TUTAJ

Leave a comment